Edebiyat dünyasında günümüzde birçok kitap yayımlanmaktadır. Ancak taslak olarak planlanmış yazıların ve kurguların kitap haline getirilmesi ve edebiyat türleri içerisinde istenilen formata getirilmesi yorucu ve profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Bu çerçevede gölge yazarlar sadece günümüzde değil dünya edebiyat tarihinde uzun bir süredir varlık göstermektedir. Dünyada “Ghost Writer” olarak bilinen gölge yazarlar birçok alanda kendisini gösterebilir. 

Bir gölge yazarın kendi adıyla yayımladığı kitaplar da olabilir ancak özel projelerde ve edebiyat dünyasının çeşitli türlerinde kendisini gösteren gölge yazarlar gazete, dergi, internet siteleri, e-dergiler ve yayıncılık kuruluşları, sivil toplum örgütleri, yayınevleri ve sosyal medya kulüpleri gibi çok çeşitli alanlarda çalışabilir.

Bir gölge yazarın sadece belirli bir alanda değil birçok alanda profesyonel olması gereklidir. Bu alanlara editörlük ve redaksiyon kısımları da dahildir. Bir gölge yazar, kişilerin elinde olan hayat hikayesi, anı ve romanlarından ayrı bir kurgu oluşturabilir ya da istenilen kurguyu oluşturarak kitabınızı basıma uygun hale getirir. Bununla beraber yazılı hiçbir çalışma olmamasına rağmen bir gölge yazar sizin düşüncelerinizi kağıda dökerek öykü, roman, şiir, kitap veya makale oluşturabilir; sizin adınıza yayımlayabilir. Ayrıca kitabınızın belirli bölümlerinde özel nitelik ya da beceri gerektiren ve sizin uzman olmadığınız alanda devreye girerek eklemeler yapabilir.

Gölge yazarlar hayal gücü yüksek kişiler olmalı ve iyi bir eğitim sürecinden geçmiş olmalıdır. Bir kişinin çok iyi bir müzik kulağı olabilir ancak enstrüman çalamaz. Gölge yazar da bir nevi hem çok iyi müzik kulağı olup hem de çok iyi enstrüman çalabilen müzisyen gibi olmalıdır. Bu noktada gölge yazarlar dizi senaryolarının yazımından iş dünyasında profesyonel olması gereken sunumlara kadar çok çeşitli alanlarda faaliyet gösterebilir. Hatta günümüzde birçok politikacının konuşma metinleri gölge yazarlar tarafından oluşturulmaktadır. Bir gölge yazar, tamamen kişiden gelen talebe göre fiyat sunar. Bütün olarak bir değerlendirme yapılır ve bu süreçte gölge yazar tamamen kendi kişisel nitelikleri ve zaman çizelgesine göre bir takvim oluşturur. Bu çerçevede tamamen gizlilik esasına dayalı bir süreç yürütülmektedir. Bir gölge yazar, kitabınızın basım sürecinde de sizinle iletişimde olup sizin adınıza işlerinizi yürütebilir ve kitap satışlarından telif ücreti alabilir. Kitabının yazılmasını talep eden kişi, kitabı yazacak olan kişilerden CV yahut özel yaşam bilgileri isteyebilir ancak bu tamamen taraflar arasındaki anlaşma hükümlerine bağlıdır. Ödemenin nasıl olacağı ve hangi şartlarda yapılacağı da taraflar arasındaki anlaşma hükümlerine bağlıdır. Kitabının yazılmasını talep eden kişi karşı taraf ile noter hükümleri çerçevesinde yazılı anlaşma yapabilir. Anlaşmanın ihlali sırasında ortaya çıkan durumlar tamamiyle Türk hukuk mevzuatı hükümlerine dahildir.

Prestige Akademi olarak gölge yazarlık, profesyonel olunan alanların başında gelmektedir. Prestige Akademi bünyesinde, birçok alanda gölge yazarlık yapmış birçok profesyonel yazar bulunmaktadır. Dergiler, e-dergiler, iş dünyasında oluşturulmuş profesyonel sunumlar ve portföyler ile edebiyat dünyasındaki birçok öykü ve romanda Prestige Akademi bünyesindeki gölge yazarların emeği bulunmaktadır. Bu noktada gölge yazarlık hakkında hemen hemen her konuda Prestigeakademikdanışmanlık@gmail.com mail adresimizden, 0545 353 70 80 numaralı whatsapp hattımızdan, sitemizin Canlı Destek bölümünden ya da aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz. Tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılarak bilgilendirme yapılacaktır.